САЛАТИ, СОУСИ, ПРИПРАВИ
Салати, соуси, приправи - не основна їжа, але її прикраса. Одна каша з різними соусами - це різні каші! А без приправ суп - не суп!
Рецепти їх невичерпні, а поєднання продуктів можуть бути самими фантастичними - аби було смачно і корисно. Зрозуміло, багато що залежить від сезону та наявності продуктів, дещо від майстерності і досвіду кашоварів. Чим більше «складових частин» (у тому числі й дикорослих трав), тим витонченішими може бути смак страви.
Цибулевий салат
Це смачний, корисний і найбільш простий салат. Може бути приготований з ріпчастої (1) і зеленого (2) лука.
1. Цибулю нарізають тонкими кільцями. Обварюють крутим окропом. Після 2-3 хвилин настоювання воду зливають (з нею йде і гіркота). Потім лук солять за смаком і додають трохи кислоти і рослинного масла. Можна додати трохи готової гірчиці.
Під словом «кислота», яке буде часто згадуватися в тексті, мається на увазі будь-яка, наявна під рукою: оцет, лимонна, сік з щавлю, кислиці, ревнивий, кислих ягід і т.д.
2. Зелені пір'я цибулі нарізають дрібно і додають нарізане круте яйце. Солять і приправляють слабким розчином кислоти, а також на смак рослинним маслом.
Якщо зустрінете дикий лук (черемшу), то з молодих м'яких листя можете зробити відмінний салат.
Салат з моркви
Він володіє крім хороших смакових якостей багатьма цілющими: підвищує тонус, оберігає від застуди, сприяє травлення. Крім того, компреси з сирої тертої моркви застосовують для лікування ран, виразок та опіків!
Морквяний салат простий у виготовленні: в натерту на великій тертці моркву (якщо немає терки, то користуються ножем, нарізаючи у вигляді тонкої локшини), додають трохи солодкої води, (на три середніх коренеплоду - столову ложку), салатну масу ретельно перемішують, дають постояти 5-10 хвилин, і салат готовий. Якщо є можливість, в моркву додають терте яблуко.
Салат з капусти
Салат з капусти дуже корисний. Клітковина цього овочу допомагає руху живильної маси в організмі. Нашатковану свіжу капусту солять, потім мнуть («жамкают») руками для того, щоб вона пустила сік. Можна додати дрібно нарізане кисле яблуко. Потім готують заправку. У кухоль наливають 2-3 ст. ложки води, 1/2 ст. ложки цукрового піску, 2 ст. ложки кислого соку (журавлини, червоної смородини, ревеню, томатного) і 1 ст. ложку рослинної олії (у розрахунку на середній качан капусти). Цією заправкою поливають нарізану капусту і перемішують. Такий салат потрібно їсти одразу, так як він швидко втрачає свої смакові якості - починає киснути.
Овочевий салат
Овочевий салат осінній зазвичай готують в кінці літа, коли в городах і садах уже починає збір врожаю. У салат можуть входити свіжі овочі в різному наборі:
1) помідори, огірки, цибуля, солодкий перець;
2) капуста, морква, коріння селери, солодкий перець;
3) редька, цибуля;
4) огірки, редиска.
До всіх видів салату додається зелень петрушки, кропу, селери. Заправка та ж, що і для салату зі свіжої капусти.
Салат з буряка
Попередньо відварену буряк шаткують або натирають на тертці (щоб буряк швидше зварилася, її рекомендується через 20 хв вийняти з киплячої води і опустити на 10 хв у холодну воду, тоді вона стане м'якшою). Потім додають натертий, стовчений або дрібні нарізаний часник і заливають заправкою з лимонною кислотою і сіллю. На 2-3 буряка потрібно головка часнику, одна чайна ложка лимонного соку і сіль за смаком. Добре б додати майонез або розведену готову гірчицю.
Вінегрет з вареного буряка і картоплі
Вінегрет з вареного буряка і картоплі з різними овочевими добавками - дуже смачний! Овочі очищають від шкірки і нарізають невеликими кубиками, додають ще нарізаний солоний огірок (тверду шкіру очищають), а крім того, і тонкі кружальця цибулі (можна додати круте яйце), помідори, корінь петрушки. Щоб картопля легко очистити від «мундира», його потрібно після відварювання на 2-3 хв опустити в холодну воду. Суміш заливають заправкою або просто рослинним маслом. Потім перемішують, засинаючи зеленню (можна і консервованої).
Салат з квашеної капусти
Салат з квашеної капусти готувати просто. Капусту, призначену для салату, промити, додати нарізаний кружечками ріпчаста цибуля. Отриману суміш заправити соняшниковою олією, все перемішати і салат готовий.
Салат із кульбаби
Салат із кульбаби природа пропонує ранньою весною. Листя кульбаби містять вітаміни С, В2, а також солі фосфору, заліза, кальцію. Листя кульбаби трохи гірчать, але від гіркоти легко позбутися: треба опустити їх на півгодини в солону воду. Нарізані листя потрібно трохи посолити і присмачити кислотою або заправити майонезом. Крім того, листя кульбаби можна відварити; тоді їх можна використовувати як шпинат.
Салат збірний весняний
Салат збірний весняний можна готувати в квітні-травні з кульбаби і первоцвіту весняного (це чемпіон серед лісових квітів і трав за змістом вітамін С), який не тільки покращує смак салату, але і додає йому аромат. Солодкість в салат вносить молода кропива, яка може бути використана і самостійно. Вона повинна бути попередньо ошпарити окропом, який позбавляє її здатності жечься. У салат можна додавати також лободу, яка приємна на смак і містить деякі важливі мікроелементи (найбільше - магнію), листя яглиці (багатої марганцем), манжетки, кислиці і щавлю, які з'являються по весні в лісі і на луках. Салат солять, присмачують кислотою і маслом і подають до столу. Подібні салати - високо вітаміни, збуджують апетит і сприяють поліпшенню травлення,
У будь-якому поході необхідні часник, який своїми фітонцидами захищає від простудних захворювань (його навіть у вигляді кашки закладають у ніздрі при нежиті), цибуля, морква (часто в сушеному вигляді), перець (горошком і мелений), лавровий лист (хороша приправа для супів ) і т.п. Маючи такий набір, можна приготувати різноманітні соуси і приправи до м'ясних і рибних страв.
Приправи
Часникова приправа з найдрібніші нарізаного часнику, розтертого з сіллю в мисці - відмінний продукт! У нього додають кілька ложок бульйону, юшки або соку зі смаженої птиці (в залежності від того, до якого страві подається приправа), трохи вершкового масла перемішують і подають до відповідного блюда.
Гірчиця, взята в похід в сухому вигляді (порошком), може перетворитися на хорошу приправу. Для цього в кухоль, де знаходиться порція порошку, доливають поступово крутий окріп, розмішують до однорідної кашки. Потім заливають подвійною (за об'ємом) порцією киплячої води, перемішують і залишають на ніч. Вранці надлишкову воду зливають, а в гірчичну масу додають сіль, цукор, рослинна олія і яку-небудь кислоту. Ретельно перемішана маса поміщається потім у банку з щільною кришкою, в якій вона може зберігатися. На 100 г гірчиці беруть 5-10 г цукру, 1 ст. ложка соняшникової олії, 2-3 г солі, 2 ст. ложки кислоти. Якщо гірчиця вийшла дуже гострою, біді можна допомогти: потрібно помістити банку з гірчицею в посуд з гарячою водою і помішувати вміст, доводячи його до бажаної гостроти.
Соуси
Молочний соус готується з злегка обсмаженої на вершковому маслі суміші борошна з мелконарезанним цибулею, куди вливають, помішуючи, гаряче молоко. Проварюють це хвилин 10, знімають з вогню і солять за смаком. На кухоль молока кладуть одну столову ложку борошна, дві середні цибулини і одну ложку вершкового масла, сіль за смаком.
Коли згадується молоко, то є молоко свіже, або приготоване з сухого або згущеного з додаванням теплої води до обсягу свіжого молока.
Під «вершковим маслом» треба розуміти будь-яке масло типу вершкового: топлене, маргарин, харчової жир.
А для того, щоб сіль завжди залишалася сухою, рекомендуємо в банку (краще поліетиленову), де вона зберігається, покласти щіпку рисової крупи.
Грибний соус або грибна ікра - вариться з свіжозібраних грибів (білих, підосичники, підберезники та ін.) Їх чистять, миють, дрібно ріжуть і поміщають в казанок, в який налито трохи води. Казанок ставлять на вогнище. Після закипання знімають піну, солять і залишають гасити на нежаркому полум'я. Через 20 хвилин після закипання додають дрібно нарізану цибулю, ще через 10 хв - 2 ст. ложки олії. А ще через 10 хв слабкого кипіння - соус вже готовий. Його можна додавати до м'ясних і овочевих других страв.
Соус польський подають до вареної риби. Його дуже просто приготувати в похідних умовах. Для цього дрібно нарізані круті яйця заливають невеликою кількістю бульйону, в які відварюють риба, і ставлять на вогонь. Після закипання додають вершкове масло - і соус готовий. Таким соусом також успішно заправляють і будь суп.
Сирний соус, або так звана «похідна сметана» готується з плавлених сирків і, в основному, призначається для заправки супів, хоча може бути використана також і для других страв і салатів. Для її виготовлення плавлений сирок подрібнюють ножем в мисці, а потім розтирають в поступово додаємо бульйоні (або теплій воді) до консистенції сметани (ступінь рідини регулюється додаванням води).
Соус ягідний можна приготувати при наявності свіжих ягід. Для цього такі ягоди як чорна смородина, брусниця та журавлина, розтирають з цукром (0,5 ст. Ложки на кружку ягід), додають подрібнений часник, а потім сіль і перець за смаком. Якщо ягоди не дуже соковиті, то додають трохи води і все ретельно перемішують. Якщо ягоди не зовсім спілі, їх попередньо злегка проварюють у воді. Такий соус подається до м'яса і до риби (особливо смачна з таким соусом заливна риба).
|